Autor: Robert Majkowski

Robert Majkowski
Komentarze ekspertów | Mój plan emerytalny

Zmiany w IKE i IKZE: od 2021 roku będzie można wpłacać więcej

Dotychczas górny limit wpłat na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) był z ustalany odgórnie. Osoby, które chciały samodzielnie oszczędzać na emeryturę w ramach tzw. trzeciego filaru mogły wpłacać określone środki pieniężne, ale tylko do pewnej wysokości. Okazuje się, że od tego roku osoby samozatrudnione będą mogły wpłacić więcej na IKZE. Czy te zmiany spowodują, że większa liczba Polaków zacznie oszczędzać na emeryturę?

CZYTAJ WIĘCEJ
Emeryci na stosie pieniędzy
Finanse osobiste | Mój plan emerytalny

Koronawirus: idzie kryzys, młodzi bez pracy będą żyć teraz z emerytur rodziców?

Już dziś eksperci rynkowi przewidują, że z powodu pandemii koronawirusa globalny PKB może spaść w II kwartale nawet o 15 proc. (w ujęciu rocznym). Allianz Research i Euler Hermes prognozują, że każdy kwartał zakłóceń w handlu międzynarodowym będzie kosztować handel światowy
722 mld dolarów. W pierwszej kolejności najbardziej ucierpiał sektor usług (m.in. podróże, turystyka i gastronomia), ale kryzys powoli rozlewa się na inne gałęzie gospodarki. Spada też zatrudnienie (najszybciej od 2009 roku), a masowe zwolnienia są dopiero zapowiadane. Z czego będą żyli młodzi ludzie, którzy musieli zamknąć swoje firmy, stracili pracę lub zredukowano im etat?

CZYTAJ WIĘCEJ
Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM
Komentarze ekspertów

Dodatkowe świadczenia do emerytury to nie tylko 500+

W przyszłym roku najbiedniejsi emeryci będą mogli liczyć nawet na 631 zł miesięcznie – rząd szykuje nie tylko waloryzację świadczeń emerytalnych, ale również dodatki 500 plus i 13. emerytury. Z szacunków Super Expressu wynika, że waloryzacja w 2020 roku wyniesie ok.
4,04 proc., a to oznacza, że najbiedniejsi emeryci zyskają około 57 zł miesięcznie. Niektórzy z nich, do powyższej kwoty, będą mogli doliczyć 500+ z programu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM
Komentarze ekspertów | Mój plan emerytalny

PPK szansą dla młodych, a co ze starszymi?

Najwięksi pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 250 pracowników przystąpią do PPK już 1 lipca. Po nich przyjdzie czas na mniejsze firmy i jednostki sektora finansów publicznych. Państwo chce zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na emeryturę, ale z badania opinii przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 57 proc. rodaków nie słyszało o wprowadzeniu PPK. Dotychczas twierdzili oni, że wprawdzie nie mają zbyt wielu oszczędności „na starość”, ale chcieliby zacząć odkładać na emeryturę – o ile Państwo im do tego dołoży. Możliwe, że PPK okaże się przełomowe, zwłaszcza, że składki będą pochodziły nie tylko od pracownika i pracodawcy, ale również z budżetu państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ
Starszy mężczyzna czytający list
Nieruchomości

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym: pismo skierowane do seniora powinno być zrozumiałe

Jeszcze na etapie prac nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym dyskutowano o wspólnych standardach dotyczących umów zawieranych z seniorami. Chodziło o krój i wielkość pisma, przejrzystość dokumentów, ale przede wszystkim ich jasność. Dziś temat powraca m.in. za sprawą „Jasnopisu”, narzędzia, które ocenia trudność tekstu (np. umowy lub zawiadomienia z Urzędu Skarbowego), a później tłumaczy zawiłe i niezrozumiałe treści na bardziej przystępne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Robert Majkowski
Komentarze ekspertów

Emerytura bez podatku. Realny pomysł czy utopia?

Już ponad 140 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy, który zakłada, że emeryci mieliby dostawać emeryturę w kwocie brutto, a nie netto. Oznaczałoby to, że seniorzy nie odprowadzaliby od emerytury ani podatku, ani składki zdrowotnej, ponieważ – jak argumentują pomysłodawcy – robili to już całe życie. Choć wcześniej propozycja była zgłaszana jako projekt poselski PSL, została odrzucona przez Sejm. Dzięki podpisom obywateli pomysł wraca na wokandę.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Hipoteka odwrócona: Wielka Brytania i Szwecja zamykają rok 2016 dużymi wzrostami

Przełomowe wyniki na rynku brytyjskim to efekt wieloletnich działań. Po pierwsze – wprowadzenia norm branżowych (ustanowionych jeszcze w 1991 roku) gwarantujących rozwój bezpiecznego i wiarygodnego rynku. Po drugie – udanej i długofalowej współpracy sektora equity release z brytyjskim rządem. Po trzecie – scentralizowanej objętej nadzorem branży skupiającej ponad 500 podmiotów związanych z produktami typu equity release.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1